Strefa
wiedzy

04
marzec
2016
Technologia

Poligrafia nietypowa

Poligrafia nietypowa Dla współczesnej poligrafii nie ma rzeczy niemożliwych – drukować można praktycznie na wszystkim – na papierze, szkle, gumie, metalu, drewnie, skórze, tekstyliach, plastiku, opakowaniach PET i wielu innych. Myśląc o druku powinniśmy więc oderwać się od skojarzenia z zadrukowaną kartką papieru – dzisiaj, dzięki technologii druku 3D wydrukujemy nie tylko prototypy do wizualizacji, trójwymiarowe modele, elementy wystroju wnętrz, ale nawet drona.1

 

Jednym ze współczesnych trendów jest wykorzystanie poligrafii w wystroju wnętrz. Blogi wnętrzarskie pękają w szwach od pomysłów i przykładów realizacji na wykonanie zadruków w mieszkaniu i na przedmiotach użytkowych. Najnowsze rozwiązania pozwalają nam na zadrukowanie przestrzeni nad aneksem kuchennym, wydruk na kabinach prysznicowych lub na szkle zawieszonym nad wanną, druk na balustradach, schodach, wydruk na szklanych stolikach kawowych, zadruk szklanej powierzchni drzwi lub ścianek działowych, a nawet na wydrukowanie szklanej podłogi, czy sufitu. Modne są także szklane panele i szklane obrazy. Wykorzystanie zadruku szkła w aranżacji przestrzeni jest dobrym pomysłem na dodanie kolorów i ocieplenie zwykle surowych nowoczesnych wnętrz.

 

Innym wykorzystaniem poligrafii na rynku wnętrzarskim jest zadruk drewna. Możemy zażyczyć sobie stylizowane drzwi, druk na meblach, wydruk na drewnianych tabliczkach, zawieszkach, drewniane obrazy, fotościany, druk na deskach, nadruki na blatach, zdjęcia na panelach, a także zadruk tacek, czy innych niewielkich drewnianych elementów tak, aby np. wprowadzić jednolitą stylistykę wnętrz sieci kawiarni, czy restauracji. Oryginalnym pomysłem jest także zadruk kamienia (grawerowanie na kamieniu), wydruk na korku, czy druk na płótnie. Jeśli chcemy nadać naszemu wnętrzu niepowtarzalny klimat, potrzebujemy niebanalnych pomysłów.

 

Zadruk drewna, szkła i kamienia można wykorzystać także przy wykonaniu trofeów, jeśli znudzą nam się standardowe metalowe puchary. Szklane trofea i akrylowe statuetki wyglądają wyjątkowo elegancko – z pewnością staną się obiektem pożądania konkurujących i powodem do dumy dla zwycięzców. Trofea drewniane są równie szykowne, co szklane, a pozwalają uzyskać zupełnie inny efekt. Jeśli zaś liczymy się z kosztami produkcji możemy tanio zadrukować plastikowe statuetki.

 

Nowoczesne techniki druku mają także sporo do zaoferowania fanom wszelkiego rodzaju gadżetów. W świecie reklamy nastawionym na promowanie indywidualności poszczególnych jednostek swój tryumf święcą personalizowane gadżety. Wśród tego typu rozwiązań warto wymienić druk na obudowie od telefonu dostępny dla wszystkich popularnych modeli (m.in. Iphone, Blackberry, Samsung Galaxy, Sony Xperia), druk puzzli ze zdjęć, wydruk fotoksiążki z okazji ślubu, chrzcin, wycieczki, czy innej wyjątkowej okazji, karty memo ze zdjęć, druk na czekoladkach i zadruk magnesów.

 

1 World’s First Jet-Powered, 3D Printed UAV Tops 150 MPH with Lightweight Stratasys Materials, [w:] Blog.Stratasys, źródło: http://blog.stratasys.com/2015/11/09/aurora-uav-3d-printing, [dostęp: 17.11.2015r.]

Firma Aara Sprzedaż uczestniczy w projekcie realizowanym przez Województwo Małopolskie – Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości "Małopolska Tarcza Antykryzysowa – pakiet przedsiębiorczość", którego celem jest udzielenie wsparcia poszkodowanym przez COVID-19 przedsiębiorcom z sektora MŚP z województwa małopolskiego.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Firma otrzymała grant w wysokości: 126 000 zł

AARA - Wszelkie prawa zastrzeżone